Literki, cyferki, pisanie
Zabawki wzbogacone o literki i cyferki nie tylko ułatwiają pisanie i liczenie, ale w większości przy okazji rozwijają motorykę i koordynację oko-ręka. To jednak nie wszystkie ich zalety! Wpływają między innymi na koncentrację i pamięć, a także uczą rozwiązywania problemów – najpierw z pomocą dorosłych, a potem już samodzielnie. Pobudzają zarówno kreatywność, jak i logiczne myślenie.
Literki i cyferki – nauka poprzez układanie
Pisanie i liczenie okaże się proste, gdy mamy do wyboru rozmaite puzzle i układanki uzupełnione o literki i cyferki. Często łączy je motyw zwierzątka, dlatego można spotkać układankę na przykład w kształcie jeża, krokodyla, gąsienicy czy rybek. Jedną z kategorii układanek są sortery, najbardziej znane są te do nauki kształtów — często w formie kostki, do której wrzuca się klocki poprzez odpowiednie wejścia. Tutaj mamy na myśli sortowanie odpowiednich elementów poprzez nakładanie ich na paliki. Na podobnej zasadzie, tylko bez możliwości wyjęcia krążków i rozrzucenia ich po całym mieszkaniu, działają liczydła.
Gry planszowe a pisanie i liczenie
Dla starszych dzieci, które już znają literki i cyferki i chcą dalej rozwijać swoją wiedzę, jest wiele różnych gier planszowych. Między innymi pomocne w nauce są gry Eduludo. Zawiera ona karty ze zwierzątkami i planszę, na której zaznacza się ich ilość. W ten sposób dziecko może nauczyć się liczyć do pięciu.
Kolejną ciekawą grą są zestawy PIX-IT, które operują według wymogów Montressori. Zabawa ta polega na układaniu kolorowych elementów na macie. Ze względu na różnorodność zaawansowania zadań czegoś nowego może dowiedzieć się czegoś małe i duże dziecko. Istnieją zestawy poszerzające podstawowe gry między innymi o literki i cyferki. Dzięki temu dziecko może nauczyć się rozpoznawać te znaki. W konsekwencji takich zabaw pisanie i liczenie stanie się prostsze.
Zestawy koralików
Może okazać się to zaskakujące, ale dzięki tworzeniu biżuterii pisanie i liczenie może okazać się jeszcze prostsze. Koraliki są wykonane z wysokiej jakości drewna. W zestawie znajduje się 240 koralików. Są takie reprezentujące kolejne literki alfabetu oraz takie w różnych kształtach służące do dekorowania (przykład w kształcie motylków, kwiatuszków czy serduszek). Koraliki nawleka się na kolorowe sznureczki w celu utworzenia bransoletki lub naszyjnika. Z początku wraz z pomocą rodzica można układać literki w słowa, a później dziecko będzie samodzielnie próbowało coś przeliterować.
Nauka zegarka
W naszym asortymencie znajdują się również zabawki pomagające przy nauce odczytywania zegara. Gdy dziecko nauczy się rozpoznawać już cyferki, można rozpocząć pierwsze próby zrozumienia, jak płynie czas. W tym celu może posłużyć sympatyczna drewniana sowa. Jest ona dwustronna. Z jednej strony można malować kredą i zgadywać godziny, a z drugiej poruszać wskazówkami po kolorowych oznaczeniach godzin. Oczy sowy otwiera się i zamyka, aby uzmysłowić dziecku, czy pora widoczna na zegarku odnosi się do dnia, czy nocy. Sowa przeznaczona jest dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat.