Zabawki motoryczne

priligy dapoksetin satr €60.59

Rozwój motoryki u dziecka jest niezwykle ważny. Mogłoby się wydawać, że logiczne myślenie i kreatywność to dwie rzeczy, na których trzeba się skupiać, a motoryka przyjdzie sama. To bardzo możliwe, jednak jeśli nie rozwinie się należycie zdolności motorycznych jak najwcześniej, potem mogą być z tym problemy. Na szczęście często bywa tak, że zabawki rozwijające logikę i kreatywność to jednocześnie zabawki motoryczne.

Jak rozwija się motorykę?

Warto wiedzieć, że motoryka to nie tylko bieganie. Mało tego, istnieją dwa rodzaje umiejętności motorycznych, które należy rozwijać. Dzieli się je na te z kategorii motoryki małej i motoryki dużej. Ta pierwsza polega głównie na ćwiczeniu rączki na przeróżne sposoby. Można tego dokonać na przykład poprzez rysowanie, malowanie, później pisanie, ale także zawiązywanie butów czy zapinanie guzików. Na samym początku rozwoju dziecka niezwykle ważna jest nauka chwytania. Tutaj pomocne będą zabawki motoryczne takie jak wszelkiego rodzaju puzzle i układanki (w tym magnetyczne, z uchwytami), klocki (klasyczne, na magnesy neodymowe, jeżyki, lego), sortery (do nauki kształtów, cyferek, literek), kostki czy pętle edukacyjne.

Motoryka duża natomiast związana jest właśnie z poruszaniem się: bieganiem, skakaniem, utrzymywaniem równowagi, ale także z czynnościami, do których potrzebny jest zmysł wzroku, takimi jak rzucanie, celowanie. Tutaj pomocne na samym początku będą zabawki motoryczne w rodzaju chodzika. Również dobrym pomysłem jest zakup stolika edukacyjnego, o który dziecko będzie mogło się podpierać podczas zabawy. Później przy nauce celowania pomocne będą zabawki motoryczne do gry w kręgle i w obręcze, magnetyczne zestawy do gry w rzutki i sensoryczne piłki.

Ciekawe zabawki motoryczne

Z mniej oczywistych zabawek wspierających rozwój motoryki małej można wymienić zestawy do tworzenia biżuterii, a także gry zręcznościowe. Te zabawki są przeznaczone już dla troszkę starszych dzieci, z reguły poleca się je po skończeniu trzeciego roku życia. Jedną z nich jest gra zręcznościowo-logiczna oparta na nauce balansowania przedmiotów. W zależności od wersji na żabie, delfinie, sowie lub koniku należy układać elementy tak, aby nic nie spadło ani się nie przewróciło. Dużo radości mogą przynieść także gry zręcznościowe Skaczące Myszki i Latające Krasnale. Należą one do tej samej serii i polegają na celowaniu obiektami z drewnianej trampoliny do odpowiednich otworów. W grze mogą brać udział cztery osoby, z pewnością będzie ona wyzwaniem nawet dla niejednego dorosłego.

Najciekawszą propozycją rozwoju motoryki dużej jest zestaw do krykieta. Na ziemi rozstawia się zwierzątka (różne w zależności od wybranego zestawu), a zadaniem dziecka jest przeprowadzić piłeczkę pod nimi. Aby wygrać, powinno się wykonać jak najmniej ruchów. Metalowe druty na zakończeniach zwierzątek służą do wbijania w ziemię, dlatego korzystać można z nich wyłącznie na świeżym powietrzu. To również zabawa, w którą mogą z przyjemnością zaangażować się dorośli. Na pewno cała rodzina będzie bawić się wybornie.

Wyświetlanie 1–12 z 375 wyników

Pokaż

Filtruj

    Zacznij pisać i naciśnij Enter, aby wyszukać

    Koszyk